לכל אדם יש מבנה פנימי של חללי תהודה שמבדיל את קולו מהאחר ונותן לו צבע קולי מיוחד משלו. כשהקול נשבר הוא מתנתק מאותו צבע ייחודי ומותיר את האדם באזור לא בטוח.

 

אחת השאלות הגדולות ביותר של כל מי ששר. שאלה שמעניינת עד מטרידה מורים לפיתוח קול ומאלצת אותם לנסות לענות עליה בדרכים יצירתיות ובהסברים לעיתים לא מדויקים עד משונים. ואם בארזים נפלה שלהבת, אזובי הקיר שהם רוב בני האדם, לא יודעים לתת לשאלה הזאת תשובה ובצדק.

אגלה לכם סוד, גם זמרים מנוסים ומורים לפיתוח קול לעיתים מתקשים להסביר את התופעה או להתאים לה תרגול שירכך או אפילו יעלים אותה. בעשורים האחרונים, ועם התפתחות המכשור הרפואי בקליניקות של מומחי אף אוזן גרון, האנטומיה של הקול כבר לא בגדר המופשט ואפשר להסביר כל תופעה קולית על ידי הידע העשיר שנחשף בפנינו. החיבור שנוצר בין היכולת לראות, לשמוע, לחוש את הקול ובין ההבנה של מה שמתרחש במנגנון הקולי, שיגר את אמנות פיתוח הקול למקום חדש ומרגש עבור זמרים והמאמנים שלהם. אני שמחה לחיות בעידן שיודע להסביר את רוב תפקודי הקול ולהשתמש בידע הזה בצורה ברורה ומובנת לכל אדם שאני מלמדת.

כשהקול נשבר, זה לא כואב. זה אולי אחד הדברים היחידים שיכולים להישבר בגוף שלנו מבלי שנרגיש כאב פיזי. מה שבאמת קורה בעת שבירת הקול הוא חוסר היכולת של מיתרי הקול להסגר ברגע מסוים ובצורה מסוימת. השבירה הזאת מביכה ומזכירה קצת את ה'יודל' המפורסם או את נער הבר מצווה שקולו מתחלף בדיוק ביום העלייה לתורה. ההיפרדות הזאת של מיתרי הקול יוצרת כעין שבר, יש שמרגישים כאילו הקול זרם בערוץ מסוים ופתאום נתקל במשהו ונלחץ לערוץ אחר דק וחלש יותר.

4 סיבות מדוע הקול נשבר כששרים:

  • עובי המיתרים – כדי להפיק צלילים נמוכים עד מרכזיים בקול או בלשון מקצועית, כששרים בקול חזה Chest Voice) ) מיתרי הקול מתעבים ומתקצרים ולעומתם צלילים גבוהים דורשים מהמיתרים התארכות והתדקקות. בד"כ שירים בנויים מבתים ומפזמונים. הבית שהוא בד"כ תחילת כל שיר נמצא באזור נוח לקול כמעט באזור הדיבור – לדוגמא השיר Hello של אדל. הבית נמוך יחסית לפזמון. או בשירLet it go   מתוך Frozen   הבית נמוך מאד בעוד שהפזמון לעומתו נמצא במקום הרבה יותר גבוה ודורש מהקול קפיצה חדה ומשמעותית. אם מנסים להפיק את הקול מבלי לאפשר למיתרי הקול לשנות את עוביים ואת מיקום הצליל בחללי התהודה, הקול נשבר!
  • חללי תהודה – קול חזה נמצא רובו בחלל תהודה נמוך יותר מאשר קול ראש בד"כ בלוע ובפה עצמו. כשעוברים לצלילים גבוהים יותר ולא מכוונים את הקול לחלל תהודה גבוה יותר כמו צדי האף ( או המסכה The Mask ) הקול נשבר!
  • עוצמה גדולה מידי – כששרים חזק מידי בצלילי חזה – מה שנקרא Mid – Low range, מיתרי הקול לא מסוגלים לשנות את עוביים ולהתגמש לקראת הצלילים הגבוהים יותר או בשפה מקצועית – קול ראש שדורשים מיתרים ארוכים ודקים – הקול נשבר!
  • קול ראש אוורירי וחלש. כששרים צלילים גבוהים כשמיתרי הקול לא ממש נסגרים ואוויר בורח דרכם, הצליל לא מהדהד בחללי התהודה הקדמיים ובורח אחורה מה שמקשה על המעבר לצלילים הנמוכים – הקול נשבר!

 

זוכרים את חילופי הגיר במכוניות עם גיר ידני כשהקלאצ' לא היה נכנס עד הסוף ואז שמענו סוג של חריקה כזאת כשהעברנו הילוכים? ( טוב, אולי רק אצלי זה קרה). במכונית עם גיר אוטומטי המעבר בין ההילוכים נעשה בלי שנתערב בכלל.  עד עכשיו עוד לא המציאו מערכת קולית אוטומטית, מה שאומר שאנחנו צריכים ללמוד את אותה מערכת ולהתאים לה תרגול קולי מיוחד שמטפל בדיוק במעברים בקול כדי שלא תחרוק.

אחד הדברים שמסבירים את המבוכה שאותה חש מי שקולו נשבר באמצע שיר, הוא ההימצאות של האדם לרגע אחד חשיף Vulnerable – ולא מוגן. חללי התהודה שלנו ( אזור הסינוסים, הפה, שורש האף, המצח, הלוע עליון, תחתון וגרוני) הם אלו שאליהם מגיעים גלי הקול לאחר שנוצרו במפגש בין מיתרי הקול שנמצאים במרכז הגרון והם אלו שנותנים לקול את הצבעים המיוחדים שלו. לכל אדם יש מבנה פנימי של חללי תהודה שונה במקצת שמבדיל את קולנו מאחרים ונותן לכל אדם צבע קולי מיוחד משלו. כשהקול נשבר הוא כאילו מתנתק מהגוף ומאותו צבע שמאפיין אותו ובורח למקום לא בטוח וזה מביך אותנו.

תרגילי פיתוח קול צריכים להיות תפורים בדיוק לכל מי ששר בהתאם לאופי הקולי שלו, למשקל של הקול (כן לקול יש משקל), למבנה חללי התהודה, לסגירה או לאי סגירת המיתרים. ואם חפצתם בכל זאת לשבור את הקול למען האפקט האומנותי – נפלא אבל כל עוד אתם יודעים גם איך למנוע ממנו להישבר כשהוא רוצה.

כשאתם מחפשים מורה לפיתוח קול או אם כבר יש לכם – תשאלו אותו/ה את השאלה הזאת ואל תוותרו עד שתבינו איך הקול שלכם אמור לעשות את המעברים האלו מבלי להישבר ולהביך אתכם באמצע השיר.