סדנאות אמן במרכז האמנויות בקיבוץ נאות סמדר בהנחיית רותי חלבני

סופ"ש של התנסות בהגשת שיר מול קהל כדרך ללימוד העצמי.

בין ה 23-25 בנובמברכ 2017 + אירוח מלא בקיבוץ נאות סמדר – בערבה

כתת האמן 'לדעת את הקול' מבוססת על המודל השכיח בעולם המוזיקה המקצועי בו מוזיקאים/זמרים בראשית דרכם או בהמשכה משפרים ביצועים, לומדים טכניקות חדשות ו/או משחררים תפיסות שעוצרות בעדם מלהעפיל לשלב הבא בקריירה המקצועית שלהם, וזאת בהנחיית מאסטר ובנוכחות קהל שצופה בהם.

את המודל הזה התאמתי למידות, לגילאים ולרמות שונים כדי לאפשר לאנשים שאוהבים לשיר, שאינם מנוסים ושמעוניינים ללמוד על קולם ועל עצמם, כמוך, דברים שלא ניתן ללמוד בשעורים פרטים או במקהלות והרכבים קוליים מניסיוני ארוך השנים כאמנית שירה, כמורה לפיתוח קול וכתלמידה נצחית, למדתי שהדרך היפה והמרתקת ביותר ללמוד את הקול היא שילוב של לימוד פרטני וקבוצתי. הקבוצה מהווה קהל אינטימי שמגיב, מתרגש, תומך, מזדהה, מלמד ובעיקר מאפשר לכל משתתף לימוד כפול, גם מההתנסות שלו בהנחיית המורה וגם מהקשבה לשאר המשתתפים. באופן פרדוקסלי אולי, דווקא הלימוד אל מול קהל מאפשר לנו להכיר רבדים עמוקים יותר וצפונים בקולנו ובהווייתנו, שאינם זמינים לנו באותה מידה כשאנו לבדנו.

למה זה טוב?

מניסיוני ארוך השנים כאמנית שירה, כמורה לפיתוח קול וכתלמידה נצחית, למדתי שהדרך היפה והמרתקת ביותר ללמוד את הקול היא שילוב של לימוד פרטני וקבוצתי. הקבוצה מהווה קהל אינטימי שמגיב, מתרגש, תומך, מזדהה, מלמד ובעיקר מאפשר לכל משתתף לימוד כפול, גם מההתנסות שלו בהנחיית המורה וגם מהקשבה לשאר המשתתפים. באופן פרדוכסלי אולי, דווקא הלימוד אל מול קהל מאפשר לנו להכיר רבדים עמוקים יותר וצפונים בקולנו ובהווייתנו, שאינם זמינים לנו באותה מידה כשאנו לבדנו.

איך זה מתבצע?

בכל סדנת אמן משתתפים עד 8 זמרים/ות (לצורך העניין, "זמרים" הם אנשים שאוהבים לשיר) שאותם אני מתאימה לאותה כתה בשיחה מקדימה ובעזרת שאלון היכרות קצר. בכתה מקבל כל משתתף פרק זמן מוגבל (קצר יותר משיעור רגיל) שבו הוא שר שיר שבחר ושתואם איתי מראש, בליווי פסנתר פלייבק. משך הפעילות הוא עד 3 שעות עם הפסקה קלה להתרעננות.

מה אני עושה?

אני מקשיבה בריכוז למתרחש בך ולמה שעובר לקבוצת-הקהל ומעבדת את המידע שאני קולטת. אני מקשיבה לשפת הגוף שלך, לקצב הנשימה, לעוצמת הקול ולוויסותו, לתדרים שמאפיינים את קולך ולאלו שחסרים, לקשר עם הטקסט, לשמירה על קצב או לשמיטתו. אני שמה לב לדופק הקבוצה, לתגובות הלא-מילוליות והמילוליות שלה, להשפעת השירה שלך עליה. מתוך ההקשבה עולים בי אבחנות, תרגילים, רעיונות, תובנות, שאותם אני מנסחת בצורה שעושה לך שכל ושנוגעת בך, תוך כיבוד פרטיותך ורצונך.

כדי להקל על בחירת והתאמת השיר לכתת האמן, אני מציעה למשתתפים שיחת ייעוץ קצרה כמה ימים לפני מועד הכתה, שבה אנחנו מבררים ביחד איזה שיר/ים יתאימו לך לאותה כתה.

מי אני?

אמנית שירה בינלאומית ורב תחומית, מורה בכירה ומוסמכת, מנהלת מחלקת שירה בת זמננו במרכז המוזיקה רעננה, מנחת סדנאות שירה, כיתות אמן, הרכבים קוליים לנוער ולמבוגרים ומטפחת מורים צעירים לפיתוח קול. התחלתי את הקריירה המקצועית שלי כזמרת באופרה הישראלית בשנות התשעים והמשכתי בה כשני עשורים לאחר מכן בלונדון וברחבי אירופה. בשנים האחרונות ומאז חזרתי לארץ, אני מקדישה את רוב זמני לטיפוח והכשרה של זמרות וזמרים צעירים ומורות לפיתוח קול.

בתקופה בה גרתי בלונדון, לצד קריירה ענפה כזמרת וכמורה, יצרתי תכנית לימוד לזמרים חובבים במסגרת לימודי העשרה במוזיקה למבוגרים באוניברסיטת לונדון. את התכנית הפופולרית הזאת הנחיתי במשך כמה שנים והיא זאת שנטעה בי את הזרעים ליצירת כתות האמן לחובבי שירה, אותן אני מנחה כיום.  כזמרת השתתפתי בעשרות כתות אמן עם מיטב זמרי האופרה בעולם (כמו בריגיטה פאסבנדר, מרלין הורן, אילנה קוטרובאס, פדריקו דאוויה) ועם מנחי זמרים (כמו ג'ון דורנמאן, ג'ון נוריס ופיטר אלקוס). לאחרונה השתלמתי בתכנית יוקרתית בניו יורק למורים לפיתוח קול בתחום הג'אז, פופ ומחזות זמר, ובקרוב "לדעת את הקול" תהיה השלוחה הישראלית של ניו יורק ווקאל קואצ'ינג.

ממלומדי השכלתי להבין את הקשיים והאתגרים שתלמידיי מתמודדים איתם, וביחד איתם אני לומדת לשלב את הידע, ניסיון הבמה, יכולת ההקשבה והרצון שלי, להיות נוכחת וקשובה לכל מי שרוצה לפתח את קולו ולהתפתח בעצמו.

למי זה מיועד?

ניתן להזמין כתת אמן כזאת לחוגים פרטיים, קבוצות חברים, קהילות לומדות, קבוצות מדיטציה, צוותי עבודה בחברות, מוסדות וארגוניים שונים.